Zdrowie
eko  

Co leczy ortopeda

Co ortopedzi robią przed, w trakcie i po operacji

Drugą co do wielkości gałęzią pracy chirurgów ortopedów jest chirurgia. Poniżej skupię się na chirurgii jako broni mającej na celu uzdrowienie pacjenta. Chirurdzy zajmą się przede wszystkim nowymi urazami, które ze względu na swoją morfologię nie mogą być leczone zachowawczo. Chirurdzy ortopedzi zaczynają od wizyty w swoich gabinetach i przeprowadzenia szczegółowych wywiadów z pacjentami. W takim układzie najlepiej mieć prześwietlenia i inne wyniki badań, które opisują konkretny uraz i problemy z urządzeniem ruchowym.

Stany, które leczą ortopedzi

Poradnia ortopedyczna to miejsce, w którym kształcą się osoby z dysfunkcjami ruchowymi (wrodzonymi lub nabytymi). Ponieważ czas oczekiwania na wizytę lekarską jest często długi, warto zasięgnąć pierwszej porady podczas telekonferencji ze specjalistą w wirtualnej przychodni. Jeśli korzystamy z usług lekarza ortopedy w ramach NFZ, musimy najpierw uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego do gabinetu ortopedycznego. Wtedy konsultacja ortopedyczna jest bezpłatna, ale trzeba poczekać na termin. Jeśli zależy Ci na czasie, możesz umówić się na prywatną wizytę za opłatą, bez skierowania.

Rodzaje operacji ortopedycznych

Chirurgia jest częścią chirurgii ortopedycznej. W przypadku nieskuteczności tych zabiegów stosuje się leki i rehabilitację. Dzięki zabiegom ortopedycznym pacjenci mają możliwość powrotu do pełnego zdrowia. Chirurdzy ortopedzimogą również specjalizować się w planowych operacjach. W takich przypadkach popularna jest operacja artroskopowa w obrębie stawu kolanowego lub barkowego. Podobnie operacje endoprotezoplastyki, najczęściej stawu biodrowego i kolanowego.